X
تبلیغات
پرستاری - نیتروفورانتوئین

پرستاری

نیتروفورانتوئین

 نیتروفورانتوئین چيست؟

                        نیتروفورانتوئین یک آنتی بیوتیک می باشد و عمدتا در درمان عفونت های مجاری ادراری استفاده می شود. نیتروفورانتوئین در قالب قرص و محلول خوراکی در دسترس می باشد.    

 طريقه مصرف نیتروفورانتوئین

                        نیتروفورانتوئین داروی بدون نسخه نیست و پزشک بسته به شرایط شما، دوزاژ بخصوصی از دارو را برای شما تجویز خواهد کرد. حتما قبل از مصرف محلول خوراکی، آن را به خوبی تکان دهید. قرص ها را بطور کامل ببلعید و از جویدن یا خرد کردن آنها پرهیز نمایید. نیتروفورانتوئین را دقیقا مطابق با دستور پزشک معالج خود مصرف و از تغییر خودسرانه دوز دارو پرهیز کنید. دستورات بسته دارویی را به دقت مطالعه کنید. از توقف مصرف دارو بدون مشورت با پزشک خود پرهیز کنید. حتی در صورت احساس بهبودی دارو را تا انتها مصرف کنید، در غیر این صورت ممکن است دچار عود شدیدتر عفونت بشوید.     

 موارد منع مصرف

                        نیتروفورانتوئین نباید در بیماران مبتلا به نارسایی شدید کلیوی، فاویسم، پورفیری (نوعی ناراحتی خونی) و شیرخواران کوچک تر از سه ماه مصرف شود.          

فراموش کردن دوز دارو

                        در صورت فراموش کردن یک دوز دارو، به محض به خاطر آوردن دوز فراموش شده آن را میل کنید. اما اگر تقریبا زمان نوبت بعدی رسیده است، نوبت فراموش شده را رها کرده طبق برنامه منظم خود عمل کنید. مقدار دارو را دو برابر نکنید.            

 ملاحظات غذايي

                        با توجه به اینکه نیتروفورانتوئین ممکن است موجب ناراحتی معده شود، دارو را همراه غذا یا یک لیوان شیر میل نمایید.         

 هشدارها و موارد احتياط

                        موارد زیر را با پزشک خود در میان بگذارید: • به نیتروفورانتوئین یا هر داروی دیگری حساسیت دارید. • دارویی مصرف می کنید، اعم از داروهای با نسخه یا بی نسخه، بخصوص سایر آنتی بیوتیک ها، عوامل ضد اسید معده (مثل محلول هیدروکسید آلومینیوم)، دیفن هیدرامین، پروبنسید، تری هگزی فنیدیل (آرتان) و ویتامین ها. • مبتلا به این بیماری ها هستید یا سابقه ابتلا به آنها را دارید: بیماری کلیوی، کبدی یا ریوی همچون آسم، دیابت، کم خونی، کمبود اسید فولیک یا ویتامین B12، فاویسم، پورفیری و آسیب عصبی مثل اختلال حس در انتهاها.        

 عوارض جانبي

                        نیتروفورانتوئین معمولا عوارض ناخواسته چندانی ایجاد نمی کند. در صورت شدت یا ازمان علایم زیر به پزشک خود اطلاع دهید: تهوع، استفراغ، ناراحتی معده، اسهال و کاهش اشتها. اما اگر هر یک از علایم یا نشانه های زیر در شما بروز کرد، بلافاصله دارو را قطع و به پزشک خود مراجعه کنید: تب، بثورات جلدی، خارش، تورم لب ها یا زبان، خستگی یا ضعف غیر معمول، اختلال تنفس، درد سینه، سرفه مداوم، خونریزی یا کبود شدگی غیر معمول و گزگز انتهاها.           

 نگهداري داروي

                        نیتروفورانتوئین را در بسته مخصوص آن، کاملا پوشیده و دور از دسترس اطفال نگهدارید. قرص ها باید در دمای اتاق، دور از نور مستقیم، حرارت زیاد و رطوبت نگهداری شود. سوسپانسیون را در یخچال نگهداری، اما از منجمد کردن آن پرهیز کنید. هر بار قبل از مصرف، محلول را به خوبی تکان دهید. با گذشتن از تاریخ اعتبار یا نیاز به دارو، آن را دور بریزید.          

 فزون دوز و موارد اضطراری

                        در صورت مسمومیت یا فزون دوز به نزدیک ترین مرکز درمانی مراجعه کنید.           

 تداخلات دارویی

                        • مصرف همزمان نیتروفورانتوئین با پروبنسید، ممکن است باعث افزایش سطوح خونی نیتروفورانتوئین و در نتیجه افزایش اثرات و عوارض آن گردد. داروهای ضداسید معده جذب گوارشی نیتروفورانتوئین را کاهش می دهند. در صورت استفاده از این داروها، بین مصرف آنها و نیتروفورانتوئین لااقل 1 ساعت فاصله بگذارید.  

 کودکان و زنان باردار یا شیرده

                        • نیتروفورانتوئین نباید در شیرخواران کوچک تر از سه ماه مصرف شود. در کودکان مسن تر این دارو تجویز می شود و تقریبا بی خطر می باشد. • نیتروفورانتوئین نباید در ماه آخر بارداری مصرف شود. در صورت بارداری یا قصد باردار شدن، به پزشک خود اطلاع دهید. • مقادیر کمی از نیتروفورانتوئین در شیر مادر ترشح می شود. در صورت شیردهی به کودک خود، در خصوص مزایا و معایب مصرف دارو در این دوران با پزشک خود مشورت نمایید.  

 اطلاعات جانبی

                        • نیتروفورانتوئین همانند سایر آنتی بیوتیک ها تاثیری بر بیماری های ویروسی از قبیل آنفلوآنزا یا سرماخوردگی ندارد. • اگر در پایان دوره درمانی هنوز علایم بالینی شما برطرف نشده است، به پزشک خود اطلاع دهید. • سعی کنید حین درمان با نیتروفورانتوئین از قرار گرفتن غیرضروری در برابر نور آفتاب پرهیز کرده، لباس مناسب بپوشید و از عینک آفتابی و کرم های ضد آفتاب استفاده نمایید. نیتروفورانتوئین ممکن است باعث حساسیت پوست شما به آفتاب گردد. • نیتروفورانتوئین می تواند حالت خواب آلودگی ایجاد کند، بنابراین تا زمان مشخص شدن میزان تاثیر آن در شما از رانندگی یا انجام کارهای پردقت پرهیز کنید. ضمنا الکل حالت خواب آلودگی و گیجی این دارو را تشدید می کند؛ تا زمان مشخص شدن میزان تاثیر نیتروفورانتوئین از نوشیدن الکل نیز پرهیز کنید. • نیتروفورانتوئین ممکن است سبب تیرگی رنگ ادرار شما شود. این مساله کاملا بی ضرر است. • نیتروفورانتوئین می تواند موجب نتایج مثبت کاذب در آزمون قند ادرار گردد؛ در صورت ابتلا به دیابت مراتب را با پزشک خود در میان بگذارید.

+ نوشته شده در  شنبه نوزدهم فروردین 1391ساعت 20:3  توسط محمد  |